włókniaki

Z każdym rokiem coraz więcej ludzi na świecie zauważa różne zmiany na swojej skórze. Są to znamiona, pieprzyki, krosty, wrzodzianki, kurzajki, włókniaki. Jedne znamiona są bardzo niebezpieczne i wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej. A inne nie są niepokojące, lecz wyglądają nieciekawie, co skłania ludzi do odwiedzenia lekarza dermatologa. W ostatnich latach zauważa się znaczny wzrost włókniaków.

Czym są włókniaki ?

Włókniaki są łagodnymi naroślami powstałymi z tkanki łącznej. Istnieją włókniaki miękkie i włókniaki twarde.

  • Włókniaki miękkie posiadają charakter wrodzony. Pojawiają się w różnym wieku. Czasem nawet w bardzo młodym. Są one miękkimi i workowatymi guzkami. Ich ulubionym miejscem występowania jest szyja, pachy, kark. Lecz mogą pojawić się również na kończynach lub twarzy. Zazwyczaj nie występują pojedynczo, lecz licznie. Posiadają kolor skóry, ewentualnie są trochę od niej ciemniejsze.
  • Włókniaki twarde podobnie, jak i miękkie powstają niezależnie od wieku. Bardzo często pojawiają się w miejscach wcześniejszego urazu mechanicznego lub ukąszenia przez owady.
    Włókniaki twarde są zmianami włóknistymi. Nie występują mnogo, jak włókniaki miękkie, lecz zazwyczaj pojedynczo. Nie osiągają też dużej wielkości, ale za to są twarde w dotyku. Najczęściej umiejscawiają się na jednych i drugich kończynach. Częściej z nimi borykają się mężczyźni niż kobiety. Włókniaki twarde posiadają ciemny kolor. One także podobnie, jak włókniaki miękkie nie ulegają zezłośliwieniu. Nie są więc konieczne do usuwanie, chyba że zależy nam na estetycznym wyglądzie. Gdyż one również szpecą wygląd skóry zwłaszcza, gdy występują w widocznych miejscach.

Dziś włókniaki mnożą się na potęgę i posiadają różne wielkości. Jedne są niewielkie, a inne bardzo duże. Co przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, gdyż zaczepiają o ubranie, gdy znajdują się pod pachą lub na szyi. Albo przeszkadzają spać, gdy umiejscowiły się na plecach lub karku. Włókniaki poza dyskomfortem nie dają przykrych dolegliwości. Gdyż nie bolą, nie ropieją, nie krwawią, nie swędzą. Jedynie przeszkadzają i psują estetyczny wygląd szyi, karku, dekoltu, rąk, czy pleców.

Lecz włókniak może doprowadzić do stanu zapalnego, gdy zostanie nadszarpnięty lub mocno podrażniony np. odzieżą. I wtenczas pojawia się rumień i może być także odczuwalny lekki ból. Lecz guzki zwane włókniakami nie podlegają zezłośliwieniu. Z czasem zapalenie ustępuje.

W ogóle włókniaki nie są konieczne do usuwania, jeżeli nie przeszkadzają lub nie szpecą.

Jakimi metodami usuwa się włókniaki ?

  • Najczęściej włókniaki miękkie usuwa się metodą elektrokoagulacji polegającej na ścięciu włókniaka ze skóry przy pomocy noża elektrycznego. Zabieg taki odbywa się pod znieczuleniem miejscowym, a więc jest zupełnie niebolesny. I na dodatek trwa bardzo krótko.
  • Inną metodą usuwania miękkich włókniaków jest krioterapia. Polega ona na zamrożeniu włókniaka ciekłym azotem. Sam zabieg również trwa bardzo krótko, lecz długo odbywa się odpadanie włókniaka, gdyż do dwóch tygodni, a często i dłużej. Gdyż po zamrożeniu najpierw będzie on zmieniał kolor na ciemny, a potem uschnie i odpadnie. Do wykurowania pozostanie jeszcze blizna po włókniaku, której leczenie też potrwa kilka dni.
  • Włókniaki miękkie można usunąć również laserowo, wykorzystywane w tym celu są np. lasery frakcyjne.
  • W przypadku bardzo dużego włókniaka np. kilkucentymetrowego można zdecydować się na zabieg chirurgiczny. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Bywa, że podczas zabiegu zakładane są szwy.

Dodaj komentarz