trytytki

Piękno trytytek i opasek zaciskowych polega na łatwości użytkowania, ich łatwej dostępności, wszechstronnego zastosowania i niskiej ceny. Sprawdź, jakie są zalety tych prostych i jednocześnie niezbędnych elementów każdej produkcji, budowy i remontów.

Trytytki i opaski zaciskowe

Opaski kablowe zostały po raz pierwszy wynalezione przez Thomas & Betts, firmę elektryczną, w 1958 roku pod marką Ty-Rap. Projekt z biegiem lat był modyfikowany i rozwijany, aż do efektu znanego dzisiaj.

Wystarczy, że włożysz zaostrzony koniec kabla do elementu blokującego – kwadratowej zapadki. Mechanizm został zaprojektowany w ten sposób, że działa tylko w jedną stronę. Zęby umiejscowione w zapadce blokującej zaczepiają się na krawędziach opaski. Słyszalny jest wtedy charakterystyczny dźwięk zębów podczas zaciskania.

Trytytki i opaski zaciskowe służą do organizowania wszelkiego rodzaju kabli, takich jak te używane z komputerem, systemem rozrywki lub w sieci. Zazwyczaj są to paski z tworzywa sztucznego, nylonu, gumy lub rzepów, które są używane przeważnie jednorazowo, choć można je używać wielokrotnie.

Do czego służą trytytki?

Aby opaski kablowe były najbardziej efektywne w danym zastosowaniu, należy je odpowiednio przechowywać. W szczególności producenci sugerują przechowywanie nylonowych kabli w chłodnym i suchym miejscu, aby zapobiec rozpadowi lub utlenianiu materiału. Ponieważ cienkie wersje nylonu są wrażliwe na zginanie, producenci zalecają również ostrożność podczas wywierania nacisku na opaski, ponieważ mogą się zniekształcić.

Najlepsze zastosowanie opasek zaciskowych? Oto nasza lista zalet:

  • utrzymanie kabli w należytym porządku i zapobieganie ich plątaniu,
  • możliwość trzymania kabli w jednym miejscu, w ukryciu,
  • wykorzystywane są jako zapięcia w sytuacjach nieoczekiwanych sytuacji awaryjnych, gdy na przykład pękają sznurówki butów lub odpadają kołpaki w samochodzie,
  • zapobiegają potykaniu się dzieci i zwierząt o kable, co może zapobiec odłączeniu kabli i uszkodzeniu złączy sprzętu,
  • są doskonałe do zastosowań domowych, takich jak wiązanie worków na śmieci, przypięcie osłony na balkon, przymocowanie doniczki na balustradzie czy związanie kilku rzeczy jednocześnie i wrzucenie ich do garażu,
  • przemysł żeglugowy wykorzystuje również opaski kablowe do wiązania ciężkich przedmiotów, które muszą zostać przymocowane na statku. 

Zalety trytytki

Opaski kablowe są lubiane przez wiele osób, ponieważ zapewniają czysty wygląd i mocne zapięcie. To najprostsze urządzenie świata ułatwia zapanowanie nad chaosem w biurze, a także ratuje z opresji wiele osób na świecie. Wykonane są z wytrzymałych materiałów, które są odporne zarówno na niskie, wysokie temperatury, wilgoć, deszcz, jak i naświetlanie UV.

Do największych zalet można zaliczyć łatwość, bez względu na stany pogodowe na zewnątrz, łatwa dostępność (można je kupić hurtowo online, a także w każdym sklepie z narzędziami). Dodatkowo są bardzo tanie, co sprawia, że możemy kupić kilka opakowań i mieć je zawsze przy sobie – przy okazji – ważą naprawdę niewiele. Długość opaski również powinna zadowolić większość użytkowników.

Co ciekawe, trytytkę można użyć ponownie, jeśli podważymy zapadkę i wysuniemy taśmę. Dzięki temu, opaska jest nieuszkodzona i można ją użyć, kiedy np. pomylimy się z miejscem przypięcia.

Dodaj komentarz