Styl eklektyczny łączy ze sobą odmienne kierunki estetyczne, spotykany przede wszystkim w meblarstwie Środkowej Europy, zasłynął głównie ze względu na oryginalne, ornamentalne formy i bogato zdobione wzory. Meble eklektyczne cenione są za trwałość i jakość wykonania, a także za wprowadzenie niezwykłej specyfiki minionej epoki do aranżacji wnętrz. Jakie zastosowanie dzisiaj znajdują takie meble?

Rozwój stylu eklektycznego

Styl eklektyczny rozwijał się w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to prostą architekturę poczęto wzmacniać dekoracją, co finalnie zaowocowało dynamizacją całkiem nowych, bardzo różnorodnych kształtów. Największy wpływ na rozwój tego kierunku miało zaabsorbowanie historią i czasami minionymi, transformujące się trendy wnętrzarskie, które narzuciły ówczesnym rzemieślnikom całkowite zrezygnowanie z dotychczas modnych form, jak również samo zainteresowanie klientów i twórców awangardowymi kształtami. Dzięki zainteresowaniu nieszablonowymi koncepcjami, dzisiaj możemy cieszyć się umeblowaniem, które w sposób niezwykły scala ze sobą przeciwstawne stylistyki i sprzęty. Z drugiej strony, zaaferowanie przeszłością, co niektórych twórców, odzwierciedla się w niemalże dokładnych kopiach dawnych mebli, które również aktualnie ceni się szczególnie.

Meble eklektyczne dzisiaj

Meble eklektyczne, które są wybierane dzisiaj najczęściej to: kredensy, szafy, stoły, krzesła, łóżka oraz kanapy. Bardzo często tworzą aranżację pałacyków, dworków, hoteli bądź restauracji, chociaż również zwykłemu domu potrafią nadać unikatowy charakter. Takie wyposażenie wnętrza stworzy perfekcyjną całość w zestawieniu ze stylem nowoczesnym. Masywne, rzeźbione stoły będą świetnym kontrastem dla prostych krzeseł, eklektyczny stoliczek będzie świetnym uzupełnieniem awangardowej sypialni, stare, bogate we wzory biurko sprawdzi się, jako śmiały punkt centralny kompozycji modernistycznych mebli zestawione z nieszablonowym fotelem, a elektryczne krzesełko ze zdobionym sekretarzykiem.

Ogromną zaletą eklektycznych mebli jest ich oryginalny wygląd (wszelkie przetarcia i zmatowienia), na którym odcisnął się upływ czasu. Sprzęt ten prezentuje się zdecydowanie najlepiej bez ingerencji w zachowany stan, chociaż niekiedy w zestawieniu ze stylem nowoczesnym, o wiele bardziej wpisze się w estetyczny koncept po profesjonalnej renowacji. Zabrudzone materiały obiciowe niekiedy ciężko wyprać, pomoże w tym czyszczenie tapicerki na osiedlu Bemowo. W niektórych przypadkach, warto całkowicie zmienić tkaninę na nową, po to by pasowała bardziej do aranżacji. Zwykle barokowe zdobienia i mocną kolorystykę zastępuje się o wiele bardziej stonowanymi wzorami i barwami.

Dodaj komentarz