mechanik

Pracujesz w klimatyzowanych pomieszczeniach? Częściej niż inne można złapać infekcje dróg oddechowych i inne choroby. Oto kilka wskazówek, jak się chronić. Wiele osób nie może nawet myśleć o pracy latem w nieklimatyzowanym pomieszczeniu. Jednak klimatyzacja ma pewne wady. Choć jej stosowanie sprawia, że ​​praca w czasie upałów jest wygodniejsza, może też prowadzić do groźnych infekcji i nieprzyjemnych warunków.

Niebezpieczne mikroby
Systemy klimatyzacyjne mają tendencję do gromadzenia kurzu, bakterii i grzybów. Jeśli urządzenie nie jest regularnie czyszczone, niektóre z tych drobnoustrojów dostają się do powietrza, które wdychamy. Błona śluzowa, która tworzy naturalną barierę chroniącą przed infekcjami, staje się słabsza i nie może właściwie chronić organizmu przed wnikaniem drobnoustrojów. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób z alergią i astmą. Dlatego warto zadbać o regularne czyszczenie układu klimatyzacji i usuwanie wszelkich pleśni.

Zaburzenia głosu
Optymalną wilgotność powietrza w pomieszczeniu zamkniętym należy utrzymywać w granicach 40–60%. Suche powietrze może powodować zaburzenia głosu, przekrwienie górnych dróg oddechowych, chrypkę i suchy kaszel. Długotrwała ekspozycja na klimatyzację może prowadzić do infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak nieżyt nosa, przeziębienie lub infekcje grypowe.

Aby zapewnić prawidłowe nawodnienie górnych dróg oddechowych:
pić duże ilości płynów;
stosuj pastylki do ssania na bazie żelu – zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia i działają przeciwzapalnie.

Ryzyko związane z oczami
Osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach często skarżą się na problemy ze wzrokiem. Sucha błona śluzowa i mniejsza produkcja łez w połączeniu ze zmniejszoną spontaniczną częstotliwością mrugania oczu (typowe przy długiej pracy z komputerem) mogą powodować zespół suchego oka. Jednym z możliwych powikłań jest wirusowe zapalenie spojówek.

Aby zapobiec wysychaniu spojówek:
regularnie stosować krople do oczu, czyli sztuczne łzy lub roztwór soli;
co godzinę robić sobie kilkuminutową przerwę w pracy; zamknij oczy lub spójrz w dalszy róg pokoju.

Skóra pergaminowa
Klimatyzacja może również wpływać na skórę, przyspieszając jej starzenie, powodując czasami swędzenie lub łuszczenie się, a nawet wywoływanie atopowego zapalenia skóry. Jeśli zaczniesz zauważać lub odczuwać niepokojące objawy, wypróbuj kosmetyki o silnym działaniu nawilżającym lub zmiękczającym.

Szok dla ciała
Duże wahania temperatury mogą być niebezpieczne dla układu oddechowego. Dotyczy to głównie kierowców pojazdów, którzy często ustawiają w swoich samochodach zbyt niską temperaturę powietrza. Następnie, kiedy wysiadają z samochodu w temperaturze 30 stopni, doświadczają szoku termicznego.

Jak zapobiegać szokowi termicznemu?
Reguluj temperaturę stopniowo i nie ustawiaj klimatyzacji na mniej niż 19–20 ° C.

Nie kieruj wylotu klimatyzacji bezpośrednio na siebie.
Przed opuszczeniem klimatyzowanego pomieszczenia należy zawsze wyłączyć klimatyzację.

Klimatyzacja jest świetna podczas upalnych letnich okresów. Aby go używać bez ryzyka infekcji, musisz przestrzegać kilku podstawowych zasad.Koniecznie zadbaj także o serwis klimatyzacji w aucie. Możesz to zrobić np. w sprawdzonym serwisie Darstan –  mechanik Lublin.

Dodaj komentarz