Holowanie samochodu to czynność, która nie wydaje się zbyt skomplikowana. Jak się jednak okazuje, spora część kierowców nie wie, w jak sposób oznakować uszkodzony pojazd i jak należy się nim bezpiecznie poruszać. Oto kilka przydatnych wskazówek, które mogą okazać się niezwykle pomocne podczas holowania auta.

Aby móc przeprowadzić holowanie samochodu, pamiętać należy o kilku kluczowych kwestiach. Z perspektywy panującego w naszym kraju prawa i bezpieczeństwa ruchu drogowego, niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej prędkości pojazdu holującego. W przypadku obszaru zabudowanego jest to 30 km/h, poza nim — 60 km/h. Auto holujące musi posiadać włączone światła mijania. Jeżeli samochód holowany nie musi być kierowany, prowadzenie go odbywać powinno się przez osobę posiadającą prawo jazdy. Holowany pojazd należy przymocować w taki sposób, aby nie było prawdopodobieństwa jego odczepienia się w czasie jazdy. Dodatkowo, musi on zostać zabezpieczony przy pomocy trójkąta ostrzegawczego. Znajdować powinien się on na zewnątrz pojazdu, po lewej stronie tyłu nadwozia. Pamiętać należy także o uruchomieniu świateł pozycyjnych. Jeżeli do czynienia mamy z połączeniem giętkim, układ hamulcowy w obu pojazdach musi być sprawny. W przypadku sztywnego, zasada ta dotyczy wyłącznie samochodu holującego. Maksymalna odległość pomiędzy samochodami wynosić powinna 4 — 6 metrów na połączeniu giętkim i 3 metry na połączeniu sztywnym. Powinno być ono oznakowane przy pomocy żółtej lub czerwonej chorągiewki albo biało — czerwonych pasów.

W jakich sytuacjach holowanie nie może się odbyć? Dotyczy to między innymi niesprawnego układu kierowniczego lub hamulców w pojeździe holowanym. Holowanie pojazdów silnikowych jest zabronione również wtedy, gdy układ hamulcowy działa wyłącznie w przypadku sprawności silnika, a jednostka napędowa jest uszkodzona, samochód holujący posiada przyczepę lub naczepę, manewr tego typu ma dotyczyć więcej niż 1 pojazdu, masa auta holującego jest mniejsza niż holowanego oraz wówczas, kiedy samochody znajdują się na autostradzie.

Przed rozpoczęciem holowania, kierowcy powinni ustalić między sobą podstawowe sygnały, które zwiększą bezpieczeństwo poszczególnych manewrów. Do tego celu wykorzystać można na przykład klakson lub telefon komórkowy. Zalecana jest tutaj możliwie jak najbardziej łagodna oraz płynna jazda. Aby zagwarantować sobie w pełni bezpieczne holowanie samochodu, warto skorzystać z usługi, jaką jest pomoc drogowa Słubice.

Dodaj komentarz