Laweta to rodzaj przyczepy, która znajduje zastosowanie w wielu różnych sytuacjach. Zalicza się do nich między innymi awarię czy kolizję. W jaki sposób powinno przebiegać holowanie samochodu?

Do czynności, jaką jest holowanie samochodu należy się odpowiednio przygotować. Niezbędne będzie tutaj także zastosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Przede wszystkim, pojazd holujący musi być cięższy od holowanego. Najlepiej, aby posiadał on mocny silnik. Holowany samochód nie może mieć uszkodzonych elementów układu kierowniczego i holowniczego oraz świateł. Co za tym idzie, jeżeli uległ on stłuczce, niezbędne będzie skorzystanie z usługi, jaką jest pomoc drogowa Świecko Słubice.

Holowanie okazać może się niezbędne w kilku sytuacjach. Jedną z nich jest kolizja. Wezwanie lawety jest konieczne między innymi wtedy, gdy w samochodzie uszkodzone zostały elementy blacharskie, takie jak drzwi, zderzak czy tylna klapa. Holowania wymagać będzie także auto z zerwanym paskiem wieloklinowym napędzającym alternator, z uszkodzoną cewką zapłonową lub przewodami wysokiego napięcia, z przegrzanym czy zatartym silnikiem lub uszkodzonym silnikiem, takie, w którym awaria jednego z czujników uniemożliwia uruchomienie silnika lub zagraża bezpieczeństwu jazdy oraz to, w którym zostało zatankowane niewłaściwe paliwo (dotyczy to pojazdów z silnikiem wysokoprężnym, do których nalana została benzyna).

Jakiego rodzaju pojazdów nie należy holować? Dotyczy to między innymi pojazdów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów (teoretycznie holować można wyłącznie niektóre modele, na niewielkich z dystansach i z prędkością poniżej 40 km/h). Holowanie nie jest wskazane również w przypadku pojazdów hybrydowych oraz tych, które wyposażone są w napęd elektrycznych. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku aut z zawieszeniem pneumatycznym oraz hydropneumatycznym, w których do czynienia mieliśmy z awarią silnika. Holować nie powinno się także samochodów ze stałym napędem na obie osie.

Do holowania samochodu osobowego niezbędna będzie między innymi linka holownicza o długości od 4 do 6 metrów, której wytrzymałość jest dopasowana do ciężaru danego samochodu. Znacząca część produktów tego typu umożliwia holowanie samochodów o masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Dodatkowo, potrzebny będzie także sztywny hol o długości do 3 metrów oraz trójkąt ostrzegawczy, który znaleźć można na wyposażeniu każdego auta.

Dodaj komentarz