glazura

Jakie płytki wybrać do łazienki?

Płytki ceramiczne to tak naprawdę bardzo popularna okładziny zarówno na ściany oraz na podłogi. Przykładem ich jest glazura. Glazura ma to do siebie, że jest trwała, niedroga, a jednocześnie bardzo efektowna. Płytki glazury nadają się wręcz idealnie wykończenia ścian. Czasami jednak słowo glazura oznacza po prostu płytki ceramiczne, w sposób niezależny od ich rodzaju jak i także właściwości czy też wszystkie płytki pokryte szkliwem. Jest to tak naprawdę w rzeczywistości jeden typ kafelek o bardzo szczególnych parametrach, które są przeznaczone do układania ich na ścianach.

Z czego wytwarzana jest glazura?

Glazura jest niezmiernie popularna. Znajdziemy ją w wielu sklepach. Sklepy z kolei wyszukiwać powinniśmy najlepiej przy pomocy hasła glazura KatowiceWybór jest dosyć spory. Musimy mieć na uwadze przy zakupie, że absolutnie wszystkie płytki ceramiczne w tym właśnie glazura, gres, terakota oraz klinkier są produkowane z bardzo różnych typów gliny oraz także rozmaitych dodatków, które wpływają na ich właściwości późniejsze. Co więcej różnie się formują. Mogą być prasowane czy też ciągnione. Kafelki uformowane zostają poddane szkliwieniu oraz suszeniu, a potem także wypalaniu w bardzo wysokiej temperaturze. Jest to zazwyczaj proces wielokrotny. Płytki poddaje się kilka razy działaniu wysokiej temperatury, a potem studzi.

Glazura jest wytwarzana z mieszanki kwarcu, gliny oraz skaleniu, a więc fajansu. Takie płytki są dosyć kruche oraz także łatwe do mechanicznego uszkodzenia. Ich warstwę wierzchnią stanowi szkliwo. To właśnie ono zabezpiecza czerep fajansowy płytki przed wilgocią, a do tego nadaje wykończenie płytkom. Glazura może mieć gładką oraz jednolitą powierzchnie. Jednak dostępne są także płytki z nacięciami, dzięki którym imitują już zafugowaną mozaikę.

Same właściwości materiału oraz jego grubość sprawiają, że właśnie płytki glazury nie są odporne na mróz, a więc nie można ich ułożyć na zewnątrz pomieszczeń. Nie mają także odporności wysokiej na ścieranie, więc zupełnie się nie nadają na posadzki. Każdy powinien mieć świadomość, że nie istnieje coś takiego jak podłogowa glazura.

Dodaj komentarz