W słoneczne dni, kiedy słońce potrafi oślepiać dla własnego komfortu chętnie nosimy okulary. Warto jednak pamiętać, że jest to nie tylko ładnie wyglądający gadżet, ale przede wszystkim ważna ochrona dla delikatnego narządu jakim są oczy. Jak wiadomo słońce nie tylko jest naszym sprzymierzeńcem, ale ma również negatywny wpływ na organizm. I o ile na dobre zadomowiły się kremy z filtrem w naszych wakacyjnych torbach, o tyle często zapominany o ochronie oczu, które również są narażone na szkodliwe działanie promieni UV. Szczególnie narażone na nie są dzieci.

Ochrona oczu – niezmiernie ważna sprawa.

Dla wielu osób okulary przeciwsłoneczne ciągle stanowią modną ozdobę, dla innych stanowią fanaberię i uznawane są za niepotrzebny gadżet. Ważne jest mieć wiedzę, że odpowiednie okulary są niezbędną ochroną. Częsta ekspozycja na słońce może doprowadzić do groźnych chorób oczu, takich jak zapalenie spojówek i rogówki, uszkodzenie rogówki, zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma, tłuszczyk i skrzydlik. Naturalnymi barierami są soczewka i rogówka, które mają na celu ochronę struktur położonych głębiej. Wszystkie choroby oczu wywołane przez promienie UV są bardzo poważne. Nie można również zapominać o nowotworach, których leczenie jest trudne i długotrwałe. Jeżeli mamy świadomość zagrożenia na pewno łatwiej będzie nam podjąć decyzję o profilaktyce, a w tym przypadku wystarczy zakupić odpowiednie okulary, które przede wszystkim będą posiadać filtry UV, które nie pozwalają wnikać promieniom słonecznym w głąb.

Jak dopasować okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, żeby chroniły oczy?

Przed zakupieniem okularów przeciwsłonecznych ważne jest, żeby zdać sobie sprawę, że mają nie tylko spełniać funkcję ozdoby, ale przede wszystkim chronić wzrok przed promieniami UV. Na pewno okulary bazarowe lub dostępne w drogeriach kuszą nas swoją ceną, ale są plastikowe i nie zapewnią odpowiedniej ochrony. Warto zainwestować w takie, które posiadają filtr UV. Mamy kilka możliwości. Jeżeli potrzebujemy okularów tylko do codziennych aktywności, jak zakupy, spacer, czy nawet plażowanie, wystarczą okulary z filtrem UV 400, które nie przepuszczają promieni UV praktycznie w stu procentach. Jeśli jesteśmy bardziej aktywni i uprawiamy sporty outdoorowe, takie jak jazda na rowerze, żeglarstwo, kajakarstwo, narciarstwo warto, żeby okulary posiadały filtr polaryzacyjny, zapewniający ochronę przed rażącym słońcem odbijającym się od powierzchni. Filtry polaryzacyjne nie tylko redukują refleksy, ale również wyostrzają kontrasty, co jest bardzo pomocne również w czasie jazdy samochodem, szczególnie w słoneczne, bezchmurne dni, kiedy prawdopodobieństwo oślepienia przez słońce jest bardzo duża. Osoby, które mają problemy ze wzrokiem mogą zakupić fotochromy. Takiego rodzaju szkła nie tylko korygują wzrok, ale potrafią się również dostosować do warunków zewnętrznych i w odpowiednim momencie przyciemnić się lub rozjaśnić, dzięki czemu mamy dwa w jednym: korekcję i ochronę wzroku przed słońcem.

Podsumowanie.

Działania profilaktyczne są zdecydowanie tańsze niż leczenie poważnych dolegliwości. Tak samo jest w przypadku chorób oczu spowodowanych nadmierną ekspozycją na słońce. Należy pamiętać, że większość z tych nich jest leczona operacyjnie, no i trzeba jeszcze wziąć pod czas jaki należy spędzić na rekonwalescencji. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednią ochronę wcześniej. Salony optyczne i sklepy sportowe oferują całą gamę okularów przeciwsłonecznych z odpowiednimi filtrami, posiadające certyfikaty jakości, dostosowane do naszych potrzeb. Z taką wiedzą okulary na bazarach i w drogeriach będziemy z pewnością omijać szerokim łukiem.

Dodaj komentarz